Идеята за законодателни промени, свързани с добиването и ползването на водни ресурси се обсъжда за втори пореден път по време на работна среща по инициатива на ръководството на „ВиК-Варна“ ООД с областния управител проф. Андрияна Андреева и кметовете от областта. Във фокуса на срещата днес бяха мерките за регулярното водоснабдяване на населените места в област Варна през летните месеци, както и дейностите от кампанията за разумно използване на водните ресурси „Водата е дар! Запази я!“.
Управителят на водното дружество Веселин Русев представи неотложните мерки, които общините трябва да предприемат, за да се ограничи до минимум ползването на питейна вода за битови цели. За целта дружеството е разработило информационна кампания, насочена към разумното потребление на водата, която е адресирана, както към подрастващите и към младите хора, така и към населението от областта и туристите, които летуват в курортните комплекси.
Областният управител професор Андрияна Андреева подкрепя информационната кампания и разпространението й чрез социалните мрежи на всички 12 общини от областта. Тя се ангажира и с организацията на работна среща на общините от областта и ВиК – Варна с народните представители от региона. На нея ще бъдат дискутирани предложения за законодателни промени, които общините се ангажираха да предоставят като текстове на областна управа, която се зае да бъде инициатор и организатор на бъдещата среща. Най-належащите корекции в законодателството са свързани преди всичко с олекотяване на процедурите по регистрацията и пускането в експлоатация на сондажите за питейна вода за водоснабдяване, което. На следващо място е ревизия на тромавата в момента процедура за подмяна на довеждащи водопроводи. Неа на последно място е въвеждането на диференциран подход при определяне на тарифите за потребление на питейна вода, който ще поощрява разумното ползване на този ресурс и ще увеличава финансовата тежест на тези, които разходват повече вода. Това ще ограничи небитовото й потребление и ще съхрани повече ресурс за ббъдеще, смятат представителите на ВиК – Варна и общините от областта.
Актуалното състояние на водоснабдяването в област Варна е обвързано и със състоянието на яз „Камчия“. Според Яна Маринова – зам. управител на ВиК, полезният обем на язовира към настоящия момент е близо 50%, което ще гарантира вода за едно по-спокойно лято, без сериозни режими на водоподаване както за селищата в южната част на областта, така и за туристическите комплекси.


Не се предвижда увеличение на цената на водата, но от ВиК дружеството ще разчитат на общините да извършват редовно профилактика на съоръженията, както и да подават информация за неразумното ползване на питейно вода за поливане, за миене, за пълнене на басейни или други съоръжения.
На финалната права е Проектът за алтернативно водоснабдяване / резервно захранване/ на Варна с допълнителни количества вода от Девненските извори, който в момента е в режим на съгласуване с различни институции. Предстои внасянето му за разглеждане в Областна администрация – Варна и представянето му в Министерството на регионалното развитие за финансиране.
ВиК – Варна работи активно с общините по малки проекти, които целят да подобрят снабдяването с вода от собственити водоизточници. От дружеството са предприели масова ревизия на местните сондажи и водохранилища, тяхното почистване и подобряване на полезния обем.
Ръководството на водоснабдителното дружество и кметовете на общините от областта се разбраха за активен обмен на информация за съоръженията, които се нуждаят от ремонт и подмяна, за да не се стига до рехабилитация на улици без бъдат включени ремонт или подмяна на водопроводите.
Към настоящия момент само три селища на територията на община Аксаково са на воден режим – Доброглед, Осеново и Зорница, а причината затова е, че единствено община Аксаково от цялата област е зависима от собствени водоизточници, които през летните месеци се оказват недостатъчни да осигурят в пълен обем нуждата от вода.